Szczepienia pracowników – z podatkiem czy bez
Sfinansowanie przez pracodawcę szczepień osób zatrudnionych rodzi pytanie o skutki w PIT takiego świadczenia. Wobec zmiany stanowiska przez organy podatkowe, trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT wolne od podatku są „świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw”. Artykuł 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT ustanawia analogiczne zwolnienie dla osób pozostających w stosunku służbowym.
Szczepienia wynikające z przepisów BHP
Jeżeli pracodawca finansuje pracownikom szczepienie, wykonując obowiązek wynikający wprost z przepisów BHP, to wartość takiego świadczenia jest wolna od podatku. Można się tu odwołać np. do art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 437): „Służba medycyny pracy jest właściwa do realizowania zadań z zakresu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi, w szczególności przez wykonywanie szczepień ochronnych, o których mowa w art. 20 ustawy z (…) 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”. Ten zaś przepis stanowi, że: „W celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta